Година 2015, Брой 2

Дата на издаване

30.6.2015 г.

Съдържание

  • Маргарита Атанасова
    АКТИВНА ПОЛИТИКА НА ПАЗАРА НА ТРУДА В УСЛОВИЯТА НА КРИЗА В БЪЛГАРИЯ
    JEL: J48, J21
    Резюме: В условията на настоящата криза, при намаляващ капацитет на бизнеса да създава и поддържа работни места, нараства интересът към активната политика на пазара на труда за подкрепа на заетостта и човешкия капитал чрез разнообразни... В условията на настоящата криза, при намаляващ капацитет на бизнеса да създава и поддържа работни места, нараства интересът към активната политика на пазара на труда за подкрепа на заетостта и човешкия капитал чрез разнообразни инструменти, сред които се откроява националният план за действие по заетостта. След 2009 г. финансовите ресурси за активна политика на трудовия пазар се увеличават повече от четири пъти. Те се инвестират в инициативи за увеличаване на възможностите на хората за устойчива заетост чрез допълнително обучение, за подкрепа при търсене на работа и при стартиране на собствен бизнес, за стимули за работодателите да увеличават персонала и др. В статията се анализират и систематизират редица характеристики на провежданите активни политики на трудовия пазар у нас в условията на криза и се анализират техните акценти както по отношение на количествените, така и на съдържателно-структурните аспекти в контекста на общото развитие на икономиката и човешкия капитал. В заключение се открояват изводи за ключови особености на заетостта и работната сила, които трябва да се отчитат при формулиране и приложение на активната политика на трудовия пазар в нашата страна в бъдеще.
  • ЛЮБОМИР ИВАНОВ
    СИСТЕМА ОТ ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ОЦЕНКА НА ЕФЕКТИВНОСТТА НА НАЦИОНАЛНАТА ИКОНОМИКА
    JEL: C18, C82
    Резюме: В статията се разглеждат основните характеристики на показателите за икономическата ефективност на макроравнище. Посочени са различията спрямо индивидуалните показатели за ефективност на равнище предприятие, направленията на... В статията се разглеждат основните характеристики на показателите за икономическата ефективност на макроравнище. Посочени са различията спрямо индивидуалните показатели за ефективност на равнище предприятие, направленията на анализа, особеностите при построяването на показателите на национално равнище и тяхната смислова интерпретация. Разработени са две схеми за разлагане на синтетичните показатели за ефективност на отделните ресурси – труд и капитал, на аналитични показатели, характеризиращи отделни аспекти на икономическата ефективност. На базата на тези схеми е извършен сравните-лен анализ на ефективността на трите икономически сектора на българската икономика за 2012 г.
  • С. Парушева
    КАРТОВО-БЕЗНАЛИЧНИТЕ ИЗМАМИ – ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ
    Резюме: Благодарение на бурното развитие на електронната търговия се увеличава делът на безналичните картови плащания в интернет, а заедно с това и на свързаните с тях измами. Относителната важност на картово-безналичните измами (КБИ)... Благодарение на бурното развитие на електронната търговия се увеличава делът на безналичните картови плащания в интернет, а заедно с това и на свързаните с тях измами. Относителната важност на картово-безналичните измами (КБИ) трайно нараства в световен и европейски мащаб, основно поради поетапното решаване на проблемите със защитата на наличните картови транзакции с помощта на прехода към EMV чип стандарта и преместване на измамите към по-уязвимите безналични транзакции, при които е трудно по надежден начин да се удостовери самоличността на картодържателя. За защитата им е необходимо да се вземат адекватни мерки, като се въведат общи хармонизирани задължителни минимални изисквания за сигурност в целия ЕС. На първо място предлагаме те да включват методи за установяване автентичността (authentication) на потребителите. За най-подходящ метод считаме протокола за сигурност 3-D Secure във вариант с динамична автентикация, тъй като в ЕС вече са направени редица стъпки за приложението му. Важно значение за превенция на КБИ има използването от банките и търговците на системи за откриване и блокиране на измамни транзакции.
  • СТАНИСЛАВА СТОЯНОВА
    КЛЮЧОВИ АСПЕКТИ ПРИ ФОРМИРАНЕ НА ЕКИП ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОЕКТНАТА ДЕЙНОСТ
    JEL: J24, L2, M5
    Резюме: Политиката на постоянни иновации, организационните промени, глобализацията и масовото навлизане на комуникационни и информационни технологии налагат проектния екип като неотложна практика в много от съвременните компании. Екипната... Политиката на постоянни иновации, организационните промени, глобализацията и масовото навлизане на комуникационни и информационни технологии налагат проектния екип като неотложна практика в много от съвременните компании. Екипната форма на работа е непреходна характеристика на проектната дейност, а управлението на проекти се явява стимул за утвърждаването на екипа. Това е така, защото реализирането на ползите от приложението на съвременните методи и подходи за управление на проекти зависи в най-голяма степен от качествата и способностите на ръководителите и участниците в проектните екипи. Актуалността на изследваната проблематика произтича от нарастващото значение на проектната дейност в света на бизнеса и от осъзнатата необходимост от все по-широко използване на проектния екип във връзка с адаптирането към динамичните организационни промени. Целта на статията е да се изследват основните аспекти при формирането и управлението на екипи в проектната дейност. За постигане на така формулираната цел са поставени за решаване следните основни задачи: (1) представяне на основните групи процеси, които включва управлението на проекти и изследване на дейността в условията на екипност; (2) открояване на същността и особеностите на проектния екип, които го отличават от другите видове екипи; (3) изследване на отделните етапи, през които преминават проектните екипи в процеса на своето изграждане и анализиране на процесите, свързани с организирането, управлението и ръководенето на членовете на проектния екип; (4) представяне и анализ на моделите за управление на проектните екипи в зависи¬мост от естеството на организационната структура на управление.
  • Г. Драганов
    УПРАВЛЕНИЕ И ТРАНСФЕР НА РИСКА ПРИ ОБЕКТИТЕ НА ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ
    Резюме: Авторът има за цел да разгледа един въпрос, по който досега не е правено изследване. В процеса на изложението се доказва, че управлението на риска има място в системата „Интелектуална собственост”. Чрез него ще се намалят... Авторът има за цел да разгледа един въпрос, по който досега не е правено изследване. В процеса на изложението се доказва, че управлението на риска има място в системата „Интелектуална собственост”. Чрез него ще се намалят причиняваните вреди от реализирането на „чисти” и спекулативни рискове. Специално внимание се отделя на трансфера на риска, свързан с продуктите на интелектуалната собственост. Като най-приемлив се приема застрахователният трансфер. Това налага в практиката да се въвеждат застраховки, свързани с обектите на интелектуална собственост.