Година 2019, Брой 3

Дата на издаване

12.7.2019 г.

Съдържание

  • Магед Албаз, Мохамед Мустафа Али Албаз
    ОСНОВНИ АСПЕКТИ НА ИЗМЕРВАНЕТО НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ДЕЙНОСТТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ: В ТЪРСЕНЕ НА ОТЧЕТНОСТ И ЛЕГИТИМНОСТ
    JEL: M00
    Резюме: Цел: Главната цел на настоящето изследване е да анализира методите за измерване на резултатите от дейността на организациите с нестопанска цел (ОНЦ) чрез обзор на широк кръг научни публикации в тази област и да даде ясни отговори на... Цел: Главната цел на настоящето изследване е да анализира методите за измерване на резултатите от дейността на организациите с нестопанска цел (ОНЦ) чрез обзор на широк кръг научни публикации в тази област и да даде ясни отговори на въпросите какво включва измерването на резултатите от дейността и защо то е от ключово значение за сектора на ОНЦ. Освен това, в изследването се анализират и основните аспекти на измерването на резултатите от дейността на ОНЦ. Методология: Изследването представлява обзор на научната литература по въпроса. Авторите анализират редица задълбочени изслед-вания по въпроса за измерването на резултатите от дейността на ОНЦ в различни научни направления, с цел да проучат дефинициите, предизвикателствата и решенията за измерване на резултатите от дейността на ОНЦ. Значимост: Категоризацията на подходите за измерване на резултатите от дейността на ОНЦ предоставя важни насоки за по-нататъшни научни изследвания и практическо приложение. Резултати: Организациите с нестопанска цел се нуждаят от нови показатели за оценка на резултатите от своята икономическа, социална и финансова дейност, за да оптимизират отчетността на социално-икономическата добавена стойност от своите дейности.
  • ЛЮДМИЛ КРЪСТЕВ
    ТЕОРЕТИЧНИ АСПЕКТИ НА ФИНАНСОВИЯ КОНТРОЛИНГ ВЪВ ФИРМАТА
    JEL: G22, G28
    Резюме: Акцентът е поставен върху финансовия контролинг като част от контролинга във фирмата. Обърнато е внимание на необходимостта от финансов контролинг в българските фирми. Разгледани са факторите на външната и вътрешната среда на... Акцентът е поставен върху финансовия контролинг като част от контролинга във фирмата. Обърнато е внимание на необходимостта от финансов контролинг в българските фирми. Разгледани са факторите на външната и вътрешната среда на фирмата в контекста на финансовия контролинг, както и видовете контролинг. Посочени са основни финансови показатели, използвани като база при формулиране на целите във фирмата.
  • Траян Йосифов
    СЪСТОЯНИЕ НА БАНКОВИЯ КРЕДИТЕН ПАЗАР В БЪЛГАРИЯ
    Резюме: Макар не всички местни предприятия да са ориентирани към растеж, на определен етап от тяхното развитие те се нуждаят от капитал, който оказва в значителна степен положително влияние върху тяхната конкурентоспособност и адаптивност... Макар не всички местни предприятия да са ориентирани към растеж, на определен етап от тяхното развитие те се нуждаят от капитал, който оказва в значителна степен положително влияние върху тяхната конкурентоспособност и адаптивност към новите пазарни условия. За българските предприятия, на които се налага да функционират в условия на засилена външна и вътрешна конкуренция, наличието на достъпно кредитиране често е условие от ключова важност за тяхното ефективно пазарно развитие. Това се подсилва от факта, че в страната практически липсват достатъчно алтернативни възможности за набавяне на капитал. Настоящото изследване има за цел да представи анализ на кредитния пазар в страната с оглед на ключовото значение на банковия паричен ресурс, който представлява основен фактор за засилване на конкурентоспособния потенциал на българските предприятия.
  • Ина Лечева
    ПОЛИТИКИ И ПРОЦЕДУРИ ЗА ПРЕДВАРИТЕЛЕН КОНТРОЛ ЗА ЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ
    JEL: H53, G38
    Резюме: Предварителният контрол за законосъобразност е част от въведените контролни дейности, задължителни за прилагане в публичния сектор още от 2000 г., като през годините е претърпял промени във философията на прилагането си. Последните... Предварителният контрол за законосъобразност е част от въведените контролни дейности, задължителни за прилагане в публичния сектор още от 2000 г., като през годините е претърпял промени във философията на прилагането си. Последните изменения на законовите разпоредби от 2019 г. поставят изискване пред ръководителите от публичния сектор да въведат политики и процедури за предварителен контрол за законосъобразност. Тези политики и процедури следва да са основани на няколко стълба. От една страна, осъществяването на предварителен контрол за законосъобразност е необходимо да е съгласно издадените от Министъра на финансите указания за реда и начина на осъществяване на предварителен контрол за законосъобразност. От друга, следва да е базирано на оценката на риска в организацията. И не на последно място политиките и процедурите се изисква да съблюдават цената на контрола въз основата на анализа разходи–ползи.
  • Владимир Дамянов
    ОПТИМИЗАЦИЯ НА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ В БЪЛГАРИЯ ЧРЕЗ ИНТЕРНЕТ ТЕХНОЛОГИИ
    Резюме: Публикацията отразява акцентите при дефиниране на хипотезата за оптимизацията на пожарната безопасност в България чрез интернет технологии като възможна и адекватна стратегия за успешно развитие на органите за пожарна безопасност и... Публикацията отразява акцентите при дефиниране на хипотезата за оптимизацията на пожарната безопасност в България чрез интернет технологии като възможна и адекватна стратегия за успешно развитие на органите за пожарна безопасност и защитата на населението. Темата е своеобразна визия за организационна промяна ‒ от консервативно поведение към електронно управление.