Година 2013, Брой 3

Дата на издаване

3.9.2013 г.

Съдържание

  • РАДКО РАДКОВ, Андрей Захариев
    Валутният борд в България: теоретически разсъждения и емпирични резултати
    Резюме: Чрез настоящата статия авторите си поставят за цел да развият гледната точка за пресечната между теоретическите виждания за валутния борд и отчитаните от България емпирични резултати. За постигането на дефинираната цел статията е... Чрез настоящата статия авторите си поставят за цел да развият гледната точка за пресечната между теоретическите виждания за валутния борд и отчитаните от България емпирични резултати. За постигането на дефинираната цел статията е структурирана в следните обособени части: първо, изясняване същността на валутния борд в светлината на водещите теоретични изследвания по проблема; второ, критичен анализ и оценка на особеностите на валутния борд в България; трето, обосновка на авторовия отговор на фундаменталния въпрос за финала на режима на валутен борд в България и замяната му с друга система; четвърто, иконометричен анализ и оценка на въздействието на външния сектор на икономиката върху БВП на България в условия на фиксиран валутен курс и високо отношения на външнотърговския обмен на стоки и услуги спрямо БВП; пето, изследване на въздействието на валутния борд върху икономическата конвергенция на България спрямо водещите икономики на ЕС за периода 1998-2012 г. За авторите пътят на България към членство в еврозоната, при запазване на режима на валутен борд за целия период на пребиваване в „чакалнята” на ERM II, е логичен и има своята обществена и институционална подкрепа. Аргументира се, че позитивният пример на Естония за влизане в еврозоната при запазване на валутния курс от нивото на валутния борд, е разумният и рационален национален проект за бъдещо развитие на националната икономика и нейната финансова система.
  • БОЯН ИЛИЕВ
    Мултирисковото застраховане на земеделските култури – мит или реалност
    JEL: G22, Q10
    Резюме: Застраховането на земеделските култури е един от консервативните видове застраховки. Кардинални промени в неговата организация се правят много рядко. В момента обаче в Република България съществуват условия именно за такава... Застраховането на земеделските култури е един от консервативните видове застраховки. Кардинални промени в неговата организация се правят много рядко. В момента обаче в Република България съществуват условия именно за такава промяна. Съвременното развитие на земеделското производство е предпоставка за промяната в технологията на този вид застраховане, с оглед неговото адаптиране към претенциите, които земеделските производители поставят пред него. В статията се застъпва тезата, че подобна промяна може да стане чрез трансформиране отговорността на застрахователните дружества – от отговорност за опре-делени рискове и загуби към отговорност за всички рискове и загуби. С други думи, е възможно да се премине към така нареченото мултирисково застраховане. Мултирисковото застраховане се възприема като нещо ново, което сега си пробива път в развитите държави от Европейския съюз. Това е и причината то да бъде коментирано. Целта е да бъде избран вариант за неговото прилагане, който да отговаря най-добре на особеностите в развитието и традициите на растениевъдството в Република България и на застрахователната практика, свързана с него.
  • ПЕТЯ ЕМИЛОВА
    Технологията на облачните изчисления в управлението на бизнес процесите
    JEL: D80
    Резюме: За постигане на конкурентно предимство днес организациите разчитат на нови технологии, иновативни мениджърски концепции и техните успешни симбиози. Управлението на бизнес процесите (BPM) е мениджърска концепция, която се налага като... За постигане на конкурентно предимство днес организациите разчитат на нови технологии, иновативни мениджърски концепции и техните успешни симбиози. Управлението на бизнес процесите (BPM) е мениджърска концепция, която се налага като основен инструмент за трансформиране в бизнеса. Съвременните организации я прилагат за моделиране, автоматизиране и оптимизиране на техните процеси. Технологията на облачните изчисления дава нова възможност за успешно и ефективно развитие на BPM в организациите. В статията са изследвани предимствата от позициониране на BPM в облака и е представена разпределена архитектура на BPM платформа, която е разположена в облака и разделя поддръжката на различни дейности и данни между облака и потребителската страна.
  • СИЛВИЯ КОСТОВА
    Одиторски процедури при оценка на разходите за екология
    JEL: M42
    Резюме: В статията е разгледана взаимовръзката между промените във финансовото отчитане и обхвата на одиторските процедури на регистрираните одитори. Изследвани са характеристиките на екологичните аспекти от интегрираната финансова рамка и... В статията е разгледана взаимовръзката между промените във финансовото отчитане и обхвата на одиторските процедури на регистрираните одитори. Изследвани са характеристиките на екологичните аспекти от интегрираната финансова рамка и нейното влияние върху достоверността на финансовата и нефинансовата информация. Очертани са някои от предизвикателствата пред регистрираните одитори, в отговор на основните мерки, предприети със стратегическия документ „Европа 2020” и очакванията на потребителите на одиторското мнение при интегрираното отчитане.
  • П. Димитрова
    Методология за комплексно оценяване на конкурентоспособността на кадрите във фирма
    Резюме: В тази научна разработка се изследва прилагането на модел за цялостна оценка на конкурентоспособността и компетенциите на специалистите в дадена фирма (предприятие, институция и други). Посочват се различни критерии за оценяване и... В тази научна разработка се изследва прилагането на модел за цялостна оценка на конкурентоспособността и компетенциите на специалистите в дадена фирма (предприятие, институция и други). Посочват се различни критерии за оценяване и примерно съдържание на тези критерии.Оценяването се извършва посредством 6 нива. Индикаторите, включени в изследването, съдържат различни качества и стойности, в зависимост от значимостта на резултатите, постигнати от определени специалисти, заемащи съответни длъжности. Комплексното оценяване на компетентността на даден специалист се изчислява на базата на едновременното обхващане на 138 индикатори. Представят се възможностите за прилагане на разработена методология за оценяване на конкурентоспособността на продуктите, произведени от фирми с различни производства, равнището на развитие на определени селища, общини и области в страната. Тази методология е компютризирана и може да се прилага при актуализиране на информацията, съдържаща се в различните критерии, на които се основават индикаторите за оценяване на специалистите, продуктите, селищата, общините и др., изследвани в тази статия.