Година 2013, Брой 2

Дата на издаване

20.6.2013 г.

Съдържание

  • БОЖИДАР БОЖИНОВ
    Перспективи пред моделите за ранно предсказване на кризисни ситуации в банковия сектор
    JEL: G21
    Резюме: Първата за настоящия век глобална финансово-икономическа криза отново напомни на икономистите за уязвимостта на банковата система от външни сътресения. Проблемите в банковия сектор се измерват в милиарди евро разходи за подпомагане... Първата за настоящия век глобална финансово-икономическа криза отново напомни на икономистите за уязвимостта на банковата система от външни сътресения. Проблемите в банковия сектор се измерват в милиарди евро разходи за подпомагане и стабилизиране на банките в най-засегнатите страни. Във връзка с това настоящата статия си поставя за цел да анализира опциите за предсказване на банкови затруднения и проблеми чрез модели, като вниманието се насочва към тези, базирани на сигналния подход. Въз основа на извършеното изследване е направен опит за конструиране на механизъм за усъвършенстване на сигнално базираните модели за прогнозиране на кризисни ситуации в банковия сектор.
  • МИЛКА БАКЪРДЖИЕВА
    Жените във властта и вземането на решения
    JEL: М10, М12
    Резюме: Статията е свързана с равнопоставеността на половете в България и по-конкретно – с равнопоставеността на половете във властта и вземането на решения. След общ поглед върху поставения проблем следва анализ на участието на жените във... Статията е свързана с равнопоставеността на половете в България и по-конкретно – с равнопоставеността на половете във властта и вземането на решения. След общ поглед върху поставения проблем следва анализ на участието на жените във властта и вземането на решения по направленията, представени в третата приоритетна област от Европейската пътна карта. Областта е озаглавена „Насърчаване на равнопоставеността на половете във властта и вземането на решения” и включва три направления: политическо участие и представителство на жените; жените на ръководни позиции в икономиката (преодоляване на вертикал-ната сегрегация); жените в науката. Статията завършва с практическо изследване върху участието на жените във властта и вземането на решения.
  • Даниела ФЕСЧИЯН
    Модел за отчитане на дълготрайните материални активи в публичния сектор
    JEL: М41
    Резюме: Статията засяга някои съществуващи недостатъци в модела за счетоводното отразяване на дълготрайните материални активи в предприятията от публичния сектор. Предпоставка за възникването на изследваните проблеми е липсата на... Статията засяга някои съществуващи недостатъци в модела за счетоводното отразяване на дълготрайните материални активи в предприятията от публичния сектор. Предпоставка за възникването на изследваните проблеми е липсата на стандартизация на счетоводната система в тези предприятия. Авторът предлага стандартизиран счетоводен модел и защитава тезата, че проблемът може да се реши само с приемането на счетоводни стандарти, които да заменят сегашната практика на регулиране на счетоводството в предприятията от публичния сектор с указания и писма. С предложения стандартизиран счетоводен модел за първоначално признаване, текущо и периодично оценяване на дълготрайните материални активи се проектират пътищата и начините за усъвършенст¬ване на счетоводната система на предприятията от публичния сектор чрез нейното адаптиране към концептуалната рамка на Международните счетоводни стандарти за публичния сектор.
  • Дудар, Володимир
    Развитието на пазара на хранителни продукти от аграрния сектор на Украйна
    JEL: N50, Q17
    Резюме: В статията е направен анализ на развитието на пазара на хранителни продукти от аграрния сектор на Украйна, на степента на неговата зависимост от вноса на селскостопански хранителни стоки. Изложени са главните направления за... В статията е направен анализ на развитието на пазара на хранителни продукти от аграрния сектор на Украйна, на степента на неговата зависимост от вноса на селскостопански хранителни стоки. Изложени са главните направления за активизиране на външноикономическата дейност и реализиране възможностите на експортния потенциал на агропродоволствения комплекс на Украйна. Посочва се необходимостта от задълбочаване на интегрирането на украинския аграрен сектор със световния пазар на селскостопански хранителни продукти.
  • П. ДИМИТРОВА
    Някои аспекти при счетоводния анализ на предоставените кредити от търговските банки
    JEL: М41, Е51
    Резюме: Извършваният счетоводен анализ в банковите институции е с ключово значение. Използваната информационна база при него е изключително и само от текущото и периодичното счетоводно отчитане. Въз основа нa реални счетоводни данни се... Извършваният счетоводен анализ в банковите институции е с ключово значение. Използваната информационна база при него е изключително и само от текущото и периодичното счетоводно отчитане. Въз основа нa реални счетоводни данни се установява, че са налице снижени темпове на положителния прираст на кредитните портфейли. Отчита се добра обезпеченост на предоставените заеми, като едновременно с това е налице и нарастване на относителния дял на просрочените кредити. При оценката на риска на обезпеченията е възможно да се предложи използването на „риск над средния”. Счита се за необходимо банките да поддържат информация за ликвидационната стойност на ипотеката или заложения актив, вместо за пазарната цена.
  • НИКОЛАЙ НИНОВ
    Дългосрочната грижа – новият социален риск в Европа
    JEL: J11, J16
    Резюме: Застаряването на населението, промяната на семейния модел, увеличаването на броя на жените - участници в пазара на труда – и променящите се ценности и нагласи към неформалното предоставяне на грижи са новите променливи, които се... Застаряването на населението, промяната на семейния модел, увеличаването на броя на жените - участници в пазара на труда – и променящите се ценности и нагласи към неформалното предоставяне на грижи са новите променливи, които се превръщат във все по-голямо предизвикателство пред адекватността на европейските социални системи. Доскоро въпросът чия е отговорността за грижата за зависимите възрастни хора, имаше еднозначен отговор - семейството, поради което този проблем не попадаше във фокуса на вниманието на политиците и държавата. Настоящата ситуация е коренно променена и поради тенден-циите към увеличаване броя на лицата, нуждаещи се от грижи, намаляване броя на наличните болногледачи и постоянно увеличаващите се публични и частни разходи за социални услуги, проблемът вече се пре-върна от частен в обществен за всички държави-членки на Европейския съюз. Именно във връзка с това, на дългосрочните грижи за възрастни хора бе поставен „етикетът” – „нов социален риск”.